Home

  Welcome Message   

Syriac Orthodox Church of Antioch
 Archdiocese of the Western United States

 


Organizations
 

 

 

Life of Jesus

 

 

Bible

 

 


Home

İdil Meryem Ana Kilisesi Misafirhanesi İçin Yıkım Kararı Alındı

Şırnak'ın İdil ilçesinde 2008 yılında Aşağı Mahalle'de bulunan tarihi Meryem Ana Kilisesi bitişiğinde bulunan misafirhanesine Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yıkım kararı verildi.

İdil ilçesi Aşağı Mahalle'de bulunan Süryani Kadim Vakfı tarafından Meryem Ana Kilisesi'nin yeniden inşa edilen misafirhanesine Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde alınan kararla yıkım kararı verildiği bildirildi. Yıkım kararının gerekçesi ise şu şekilde açıklandı:

"Kurulumuzun 17 Şubat 2005 günü ve 177 sayılı kararında hazırlanan mimari projesinin uygun olmadığına çizilecek projenin tek katlı ve eski misafirhane olarak adlandırılan binanın mesafesinde yapılmasında mimari projelerin vaziyet planıyla birlikte kurulumuza iletildikten sonra konunun görüşülmesine, ancak alınan karar gereği yerine getirilmeden inşaata başlandığı ve inşaatın zemin artı 2 kat olarak tamamlandığı dosyadaki bilgi ve belgelerden tespit edilmiştir."

Alınan bu karar doğrultusunda inşa edilen Meryem Ana Kilisesi'nin misafirhanesinin İdil Belediyesi tarafından iki ay içerinde yıktırılması istendi ve yıkıldığına dair çekilen fotoğrafların Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'ne gönderilmesi kararı alındı. Konuyla ilgili bilgisine başvurulan İdil Süryani Kadim Vakfı başkanı Şemon Gösteriş, yıkım kararına tepki göstererek, tarihi Meryem Ana Kilisesi ve çevresinin tarihi dokusuna dokunulmadan misafirhanenin inşaatını bitirdiklerini söyledi. Yaptıkları çalışmadan dolayı ödül beklerken yıkımkararının alınması kendilerini adeta yıktığını belirten Gösteriş, "Son iki yıldan beri yani bu Meryem Ana Kilisesi'nin misafirhanesinin faaliyette geçtiğinden beri İdil'e gelen turist sayısı kat be kat artmıştır. Kaldı ki İdil'de ne bir otel ne de bir motel mevcuttur. Bu yüzden böyle bir misafirhanenin yapımına karar verdik. Yıkım kararının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Yoksa bunun da son zamanlarda ayrı mezheplere karşı yapılan baskıların bir parçası olduğuna inanmak zorunda kalacağız.

Zaten son birkaç yıldır Süryani Kadim mensubu vatandaşlarımızın üstünde gözle görülebilir bir baskının olduğu bir gerçektir. Bunun için bu kararın İdil için ve bizler için olan artılarının ve eksilerinin değerlendirilmesi gerek" dedi.

İdil Belediye Başkanlığı'na da seslenen ve bu konuda gerekli bilgilendirmeyi ve desteği isteysen İdil Süryani Kadim Vakfı Başkanı Şemon Gösteriş, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak'tan yıkım kararına gerekçelerle birlikte hayır demesini beklediğini söyledi.


(HBM-AY-AŞ-Y)

 

 

Latest Burbank, California, weather


The Western Archdiocese of the Syriac Orthodox Church of Antioch, providing spiritual guidance and leadership to the Syriac Orthodox community, is a 501 (c) (3) non-profit, tax-exempt organization comprised of 10 churches and parishes in 17 western states. It was established in 1952 as the Archdiocese of the Syrian Orthodox Church encompassing the entire United States and Canada. In November 1995 by the Holy Synod, the Western Archdiocese was formed to exclusively serve the 17 states of the western half United States.


417 E. Fairmount Rd., Burbank, CA 91501
Tel: (818) 845-5089 Fax: (818) 953-7203
E-mail: bishopric@soc-wus.org

 

� Copyright 2010 Syriac Orthodox Church of Antioch -  Archdiocese of the Western United States